Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić prawidłowo?

Złote rady

28-05-2020

Montaż paneli podłogowych jest stosunkowo prosty, możemy więc bez problemu wykonać go samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach montażu, których przestrzeganie zapewni najlepsze efekty pracy.

Przygotowanie do montażu paneli podłogowych

Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować podłoże oraz całe pomieszczenie. Przed montażem warto wypakować panele z opakowania i pozostawić je w pomieszczeniu, w którym będą montowane, co pozwoli na dostosowanie materiału do warunków panujących w miejscu jego instalacji. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić co najmniej 12 °C, a wilgotność wahać się w granicach 55-60%.

Następnie należy przygotować podłoże, które powinno być czyste i równe. Wszelkie nierówności wyrównujemy masą samopoziomującą lub szpachlujemy i szlifujemy. Na podłodze należy umieścić izolację przeciwwilgociową z folii paroizolacyjnej, a na niej wygłuszający podkład z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie oraz ustalić rozłożenie paneli.

Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić prawidłowo?

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Panele zawsze układamy prostopadle do okna – węższy bok powinien znajdować się przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Każdy panel podłogowy posiada pióro i wpust. Pierwszy rząd paneli układamy łącząc je węższymi bokami i umieszczając pióro we wpuście. Ostatni panel zazwyczaj będzie należało przyciąć do właściwej długości, co zrobimy za pomocą wyrzynarki. Kolejny rząd zaczynami od przyciętego panelu, który nie może być jednak krótszy niż 40 cm. Następnie układamy całe panele. Po ułożeniu całego rzędu całość dobijamy klockiem z drewna lub tworzywa sztucznego.

Między ścianą a panelami powinny znaleźć się kliny dystansowe, co pozwoli na zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości ok. 5-10 mm, które następnie zostaną ukryte za pomocą listew przypodłogowych. Ich zachowanie jest niezbędne, gdyż pod wpływem wilgoci i temperatury panele mają tendencję do zmiany swoich wymiarów. Po ułożeniu wszystkich paneli należy dociąć wzdłuż ścian wystającą folię, usunąć kliny i zamontować listwy przypodłogowe, które powinny być przymocowane do ściany.

Podobne artykuły