Jak szukać pracy i nie zwariować?

Złote rady

12-03-2023

Poszukiwanie pracy to trudne, żmudne a do tego stresujące zajęcie. Dowiedz się, jak radzić sobie z napięciem i czarnymi scenariuszami, w myśl „zasady 3 U”.

Jak szukać pracy i nie zwariować?

Zdarzają Ci się momenty paniki, spadek pewności siebie, rozczarowanie, złość? A może przygnębienie i brak motywacji? Poszukiwanie pracy to moment, który konfrontuje nas z trudnymi emocjami. Podobnie jak w innych kryzysowych chwilach życia, spadkowi nastroju może towarzyszyć poczucie cofnięcia się w rozwoju, „zgłupienia”, utraty dotychczasowych zasobów i mocy.

Nawet jeśli teoretycznie wiemy, jakie kroki podjąć i co robić, umysł w stanie stresu lub strachu może zamykać się na racjonalne argumenty. A spirala napięcia nie przestaje się nakręcać.

Uspokój się!

Poszukaj swojego sposobu na wyciszenie galopujących myśli i gwałtownych emocji. Pomyśl o tym, co lubisz robić, co Cię relaksuje, co ładuje Twoje baterie. Może to być jazda na rowerze, lektura wciągającej powieści, spacer po lesie, przekopywanie ogródka albo sadzenie kwiatków na balkonie, słuchanie muzyki, głośne śpiewanie, bieganie, taniec, malowanie, wypad do kina, szydełkowanie, joga, medytacja, pływanie.

Zaplanuj czas na ulubioną czynność i trzymaj się planu, aż jej wykonywanie stanie się nawykiem.

Czasem reset i detoks to jedyne, czego potrzebujemy by złapać oddech, spojrzeć na sprawy z dystansem i z nową energią ruszyć do działania.

Ucz się!

Uczenie się powoduje, iż zdobywamy nowe kompetencje. Co więcej, nowe połączenia nerwowe, które powstają w mózgu w trakcie procesu uczenia, zapobiegają starzeniu się tego organu. Uczenie się wzmacnia też pewność siebie.

Możesz korzystać ze sformalizowanych form nauki: studiów podyplomowych, warsztatów, szkoleń. Ich zaletą jest struktura, którą wprowadzają w codzienne życie, a dodatkowym i pozytywnym skutkiem ubocznym konieczność wyjścia z domu oraz możliwość nawiązania nowych znajomości, które wzmocnią sieć ludzi wokół Ciebie. Nowe relacje społeczne oraz możliwość funkcjonowania w zupełnie nowym środowisku, dają też szansę zobaczenia siebie w innym świetle.

Wolisz uczyć się samodzielnie? Korzystaj z głową z zasobów wiedzy zawartej w internecie. Znajdź ekspertów zajmujących się Twoją dziedziną, śledź ich blogi, strony internetowe, profile w mediach społecznościowych. Czytaj branżowe artykuły i książki. Oglądaj filmiki, słuchaj podcastów.

Udzielaj się!

Dziel się swoim doświadczeniem i wiedzą. Bądź widoczny w środowisku. Stań się aktywnym komentatorem treści ekspertów. A może już czas na tworzenie własnych treści, postów, artykułów, filmików?

Stres związany z poszukiwaniem pracy oraz przeżywanie trudnych emocji może powodować chęć odsunięcia się na bok, zamknięcia w sobie, usunięcia w cień. W imię szkodliwego przekonania, że każdy musi sobie radzić sam. Nie wpadaj w tę pułapkę. Niezależność i samowystarczalność są ułudą. Potrzebujemy innych ludzi wokół siebie, potrzebujemy dawać innym wsparcie i szukać wsparcia dla siebie. Proszenie najbliższych o pomoc to wyraz odwagi i dbania o siebie.

A zatem udzielaj się towarzysko, w takiej formie, jaka najbardziej Ci odpowiada i która wspiera Twoje samopoczucie.

Udzielaj się też społecznie. Poszukaj wokół siebie kogoś, kto potrzebuje wsparcia. Zaoferuj pomoc. Zgłoś się do działań wolontariackich, w obszarze swoich zawodowych kompetencji albo w zupełnie innym obszarze, który wniesie coś zupełnie nowego w Twoje życie.

Oferowanie pomocy i dawanie wsparcia buduje w nas poczucie sprawczości. Wytwarza też inną energię. A do tego rozprasza czarne myśli.

 

Podobne artykuły