Jak zaaranżować balkon w mieszkaniu?

Dom i ogród

26-08-2020

Każdy z nas poszukuje miejsca, by móc odpocząć i złapać tchu. Po powrocie z pracy marzymy o wygodnym fotelu, kubku ciepłej herbaty i ciekawej książce. Jeśli mieszkasz w bloku i szukasz swojego przyjemnego kąta, by w pełni poczuć relaks na świeżym powietrzu poniższy artykuł jest dla Ciebie. 

Aranżacja balkonu - wybór podłogi

Prawdą jest, że nie potrzebujesz ogrodu, by spokojnie wypić kawę na zewnątrz. Dzięki odpowiedniej aranżacji balkon w bloku może stać się miejscem zacisznym i przytulnym, a  do tego z pomysłem. Wygląd balkonu uzależniony jest od miejsca usytuowania. To czy zmieni się on w ogród pełen kwitnących kwiatów i będzie domowym zaciszem, zależy głównie od tego w jakim miejscu się on znajduje. Ta świadomość pomoże Ci dobrać odpowiednie rośliny, meble oraz  rodzaj podłogi. Ważne jest, czy balkon posiada zadaszenie, czy też nie. Aranżując balkon warto wziąć pod uwagę nasz klimat - jeśli zdecydujesz się na markizę, lato może okazać się kapryśne, a deszcze i wiatr mogą zniszczyć pewne dekoracje. Co do podłogi, popularnością cieszą się płytki gresowe. Są one funkcjonalne oraz łatwe w utrzymaniu. Wybierając odcień podłogi, należy pamiętać, by zaopatrzyć się w jasne kolory, ponieważ będą one odbijały światło i zacieki nie będą na nich widoczne. Praktycznym rozwiązaniem jest również wykładzina imitująca trawę. Dzięki temu, na balkonie będziesz mógł poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. 

Jak zaaranżować balkon w mieszkaniu?

Dekoracja balkonu - meble, oświetlenie i rośliny

Wizytówką balkonu są rośliny. Możesz pokusić się o przeróżne ich odmiany i rodzaje, jedyną przeszkodą może okazać się już wcześniej wspominane usytuowanie balkonu. Niektóre rośliny są światłoczułe, inne światłolubne. Najlepiej sprawdzą się kwiaty w doniczkach, które możesz zamontować na balustradzie. Jeśli balkon jest większym rozmiarów, śmiało możesz pokusić się o małe drzewko lub duże ozdobne donice. Bardzo praktyczną rzeczą może okazać się także zasadzenie ziół w małych doniczkach. Przygotowując potrawy możesz nadać im aromatu i smaku dzięki ziołom z Twojego balkonowego ogródka.

Sklepy oferują nam całą gamę mebli ogrodowych różnego rodzaju, stąd rozmiar balkonu nie jest przeszkodą w ich wyborze. Nie są one zazwyczaj dużych gabarytów, dodatkowo są składane, więc będą pasowały do większości metraży. W przypadku balkonu o małych rozmiarach, ciekawym rozwiązaniem może okazać się stół przymocowany do balustrady balkonu, z opcją podnoszenia i opuszczania blatu. Dobrze, jeśli na balkonie znajdzie się również szafka lub półka, na której będzie można przechowywać balkonowe akcesoria. 

Ciepły letni wieczór z pewnością umili nam przyjemne oświetlenie. Oprócz górnego, możemy zamontować także oświetlenie punktowe. Mogą to być kinkiety, wolnostojące lampki na baterie lub lampiony oraz świece. 

Balkon urządzony z pomysłem będzie nie tylko idealną wizytówką Twojego mieszkania, ale również miejscem, w którym będziesz mógł zrelaksować się po ciężkim dniu lub po prostu cieszyć się rozmową z ukochaną przy lampce wina i romantycznym oświetleniu.

Podobne artykuły