Dobór oświetlenia do ogrodu

Dom i ogród

26-05-2020

Najczęściej podczas aranżacji całego ogrodu najmniej uwagi poświęca się oświetleniu. Jest to bardzo niekorzystne, gdyż instalacja oświetlenia w ogrodzie często wymaga demontażu już gotowych form, w sytuacji gdy chcemy przekopać ziemię, by umieścić w niej kable z prądem. Stąd niezwykle ważne jest to, by skupić się na tym temacie jeszcze na etapie projektowania całego ogrodu, a nawet domu.

Instalacja oświetlenia

Na początku trzeba przemyśleć kwestię dotyczącą napięcia, które będzie zasilało oświetlenie. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wybór instalacji wysokonapięciowej o mocy 230V, dzięki której nie trzeba przejmować się ilością i mocą lamp, które chcemy umieścić w ogrodzie. Osoby, które planują oczko wodne w ogrodzie muszą wiedzieć, że do nich może być tylko i wyłącznie instalacja niskonapięciowa (12 lub 24V). Dokonując montażu instalacji najlepiej kable umieszczać w rurkach PCV, co chroni je podczas wykonywania różnych prac ogrodowych.

Rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie jest równie ważne jak wybór napięcia. Nie można przesadzić z ilością lamp, trzeba zadbać, by oświetlały one konkretne miejsca. Lampy w ogrodzie nie mogą oślepiać, dlatego najlepiej umieszczać je jak najniżej, kierując światło w bok lub w dół.

Dobór oświetlenia do ogrodu

Dobór oświetlenia do stylu ogrodu

Oświetlenie musi być dopasowane do stylu całego ogrodu i budynku. W mniejszych ogrodach najlepiej skorzystać z oświetlenia punktowego, które można umieścić w murze, ogrodzeniu lub w ziemi. Większa ilość małych świateł sprawi, że ogród optycznie zostanie powiększony. Mniejsze lampy są bardziej praktyczniejsze, gdyż potrzebują niewiele miejsca i ich instalacja nie zajmuje dużo czasu.

Trzeba pamiętać o tym, że lampy umieszczane na podłożu powinny posiadać odpowiednie obciążenia, by nie strącić ich nogą czy samochodem. Ważne jest także to, by ich światło nie oślepiało osobę parkującą lub przechodzącą obok niej. Punktowe lampy, które charakteryzuje niska moc mogą być także zamontowane na stopniach co świetnie sprawdza się wieczorem oświetlając drogę dla samochodu czy ścieżkę ogrodową.

Podobne artykuły