Budowa domu to duże nakłady finansowe i dokładne rozplanowanie każdego etapu powstawania nowego budynku. Cała konstrukcja ma służyć jej użytkownikom przez wiele lat, dlatego też musi być solidnie zabezpieczona. O wszystko należy zadbać już na etapie powstawania fundamentów, by w przyszłości zaoszczędzić sobie stresu i nerwów. Konieczne jest wykonanie między innymi izolacji poziomej fundamentów.
Izolacja pozioma fundamentów – co to takiego?
Krótko mówiąc izolacja pozioma fundamentów to umieszczenie powłoki hydroizolacyjnej pomiędzy ścianą, a ławą fundamentową. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie podciąganiu kapilarnemu wody z gruntu. W pierwszej kolejności rozkłada się papę lub folię na ławach fundamentowych. Dopiero w następnym kroku można rozpocząć stawianie ścian fundamentowych. Ogólnie rzecz biorąc izolacja pozioma fundamentów nie powinna zostać pominięta na etapie budowy domu, ponieważ może to spowodować mnóstwo przykrych konsekwencji. Budynek może nie być tak wytrzymały, jak powinien. Beton, który nie zostanie odpowiednio zaizolowany będzie wchłaniał nadmiar wilgoci z gruntu, aż do maksymalnego zamoczenia ławy fundamentowej. W ten sposób właśnie powstają grzyby i pleśń na ścianach we wnętrzu budynków. Trudno się ich pozbyć, a wykonanie izolacji poziomej po wzniesieniu budynków wiąże się z wieloma skomplikowanym pracami budowlanymi. Całość wzniesionej konstrukcji najzwyczajniej może utracić stabilność, a największe zagrożenie jest w okresie zimowym, kiedy na niekorzyść działają ujemne temperatury powietrza. Izolacja pozioma powinna być ułożona także pod ścianami działowymi i nośnymi. Po połączeniu tego z warstwą hydroizolacyjną podłogi gotowe jest pełne zabezpieczenie budynku przed wnikaniem do niego wody z gleby.
Jakich produktów używa się do wykonania izolacji poziomej fundamentów?
Izolacja pozioma fundamentów musi być oczywiście wykonana w należyty sposób. Są do tego potrzebne dedykowane materiały, wśród których znajdują się masy bitumiczne, folie z PCV oraz papy. Masy bitumiczne występują w postaciach lepików i mas asfaltowych w różnych wariantach dostosowanych do potrzeb. Wszystkie zastosowane preparaty zasychają i tworzą powłokę nieprzepuszczającą wody z gruntu. Najczęściej do wykonania izolacji poziomej wykorzystuje się papę. Charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz elastycznością. Ta druga cecha jest szczególnie ważna, ponieważ utworzona z nich warstwa nie będzie uszkodzona nawet w wyniku pojawiających się ruchów termicznych. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje papy – termozgrzewalną oraz samoprzylepną. Izolacja pozioma fundamentów przy pomocy papy termozgrzewalnej wymaga zastosowania dedykowanego lepiku lub nagrzewnicy, które są ogólnodostępne. Podsumowując: brak izolacji poziomej fundamentów może mieć przykre konsekwencje dla użytkowników budynków. Powinna więc być to czynność obligatoryjna na etapie budowy. Jeżeli natomiast okaże się, iż nie była wykonana, a zdaliśmy sobie z tego sprawę później – można wybrnąć z tej sytuacji na trzy sposoby. Są to iniekcja krystaliczna, termoiniekcja oraz podbijanie ław.
