Jak radzić sobie z niewyspaniem przy małym dziecku?

Złote rady

29-11-2020

Rodzicielstwo wiąże się z ogromnymi zmianami. Młodzi rodzice muszą przygotować się na to, że ich świat odwróci się o 180 stopni. Pojawia się nowy człowiek, który przynosi mnóstwo radości, miłości, ale także zmęczenia. To, co najczęściej frustruje rodziców to notoryczne zmęczenie, niewyspanie i dekoncentracja. Mogłoby się wydawać, że tak musi być i trzeba to przeczekać, ale niekoniecznie. Poniżej znajdziecie kilka rad, które pozwolą poradzić sobie z niewyspaniem przy małym dziecku.

Nawadnianie

Nie od dzisiaj wiadomo, że woda jest bardzo ważna w codziennej diecie. Pozwala na szybszą regenerację i wspomaga układ nerwowy. Organizm o wiele lepiej funkcjonuje, kiedy jest dobrze nawodniony. Oczywiście nie można zapominać o innych płynach, które także mogą mieć zbawienny pływ na kondycję młodej mamy czy taty. Można pić soki, zieloną herbatę oraz napoje mleczne.

Kawa, kawa i jeszcze raz kawa

Rzecz jasna nie można przesadzać z tym czarnym napojem, ale mitem jest obowiązek rezygnacji z kawy podczas karmienia. Nie powinno się przekraczać wyznaczonego minimum, ale dwie filiżanki dziennie nie wpłyną negatywnie na maluszka. Natomiast ich znaczenie dla mamy jest nieocenione.

Jak radzić sobie z niewyspaniem przy małym dziecku?

Odpowiednia dawka witamin

Tutaj nie chodzi o suplementację, ale o regularne i dobrze zbilansowane dania. Czasami nie ma chwili na spokojny posiłek, ale warto pamiętać, że zdrowe i pożywne śniadanie i obiad będzie dużą dawką energii i umożliwi lepsze funkcjonowanie podczas dnia. Natomiast dobrze dobrana kolacja przygotuje na nieprzespane noce.

Dotleniaj się

Młodzi rodzice powinni nie tylko często spacerować i opuszczać swoje cztery ściany, ale także regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których śpią. Odpowiednia temperatura i wentylacja w sypialni będzie miała wpływ na lepszy sen – nie tylko dla rodziców, ale także dla malucha.

Dobrze jest skorzystać z każdego momentu na szybką drzemkę. Bałagan nie ucieknie, a świat się nie zawali, gdy na kilkanaście minut pozwolicie sobie zamknąć oczy i dać sobie chwilę na regenerację. Maluszek śpi w ciągu dnia, połóż się obok i skorzystaj z tej błogiej chwili.

Podobne artykuły