System SCADA to jedno z kluczowych rozwiązań informatycznych dla szerokiej grupy zakładów przemysłowych. Tego rodzaju oprogramowanie daje bowiem możliwość precyzyjnego kontrolowania nie tylko zasobów o różnej wielkości, ale również całych zakładów produkcyjnych. SCADA to łatwość monitorowania wszystkich procesów oraz szybkość podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o wiarygodne dane.
Czym jest oprogramowanie SCADA?
SCADA to akronim od wyrażenia „Supervisory Control and Data Acquisition”, co oznacza, w wolnym tłumaczeniu, „kontrolę nadzorczą i akwizycja danych”. Firmy wykorzystują oprogramowanie SCADA do monitorowania i kontrolowania urządzeń zarówno w pojedynczych zakładach, jak i w całych grupach organizacyjnych, a także do gromadzenia i rejestrowania danych dotyczących realizowanych operacji. Mówiąc w skrócie, SCADA to system informatyczny nadzorujący przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego, a jego głównym celem jest przede wszystkim zwiększenie wydajności produkcji.
SCADA w procesie produkcyjnym
Oprogramowanie SCADA pełni funkcję nadrzędną nad warstwą sterowania, co oznacza, że system ten przetwarza dane, które zbierają sterowniki PLC lub falowniki bezpośrednio z urządzeń wykonawczych. Sterownik PLC wykonuje operacje sterowania zgodnie z programem, na podstawie wejść (dane z urządzeń pomiarowych i wykonawczych). Następnie wysyła informacje do systemu SCADA, gdzie następuje ich przetwarzanie. Na ich podstawie powstaje wizualizacja i z poziomu SCADA operator może nie tylko obserwować stan procesu produkcyjnego, ale może również zadawać parametry procesu, wyłączyć/włączyć proces lub prowadzić sterowanie w trybie ręcznym.
System SCADA pozwala nie tylko na sterownie procesem produkcyjnym, ale również umożliwia wykrywanie alarmów oraz informuje o nich operatora, który może szybko zareagować na pojawiające się błędy i nieprawidłowości. Nie zapominajmy o tym, że oprogramowanie SCADA archiwizuje wszystkie dane z procesu produkcyjnego, a także może tworzyć pełne i zindywidualizowane raporty.
Zastosowanie
Systemy SCADA wykorzystuje się obecnie w najróżniejszych branżach, zarówno dla małych i dużych organizacji. Przykłady zastosowania:
- Energia i infrastruktura
- Żywność i napoje
- Przemysł farmaceutyczny
- Przemysł motoryzacyjny
- Wodociągi i ścieki
- Transport
- Budownictwo
- Zastosowania ogólnoprzemysłowe
W wielu sektorach i organizacjach SCADA jest kluczowym systemem odpowiedzialnym za to, w jaki sposób monitorują one realizowane przez siebie procesy oraz jak wykorzystują zgromadzone dane operacyjne. W przypadku tego oprogramowania głównym kryterium nie jest dziedzina, w której ma pracować, ale zakres i konkretne potrzeby użytkownika. SCADA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest rzetelne zbieranie danych, pełen nadzór, szybkie alarmowanie i precyzyjna kontrola całego procesu.
Korzyści, jakie daje oprogramowanie scada:
- łatwy inżyniering
- udoskonalone zarządzanie danymi
- większa przejrzystość procesów
- zwiększona wydajność operacyjna
- większa użyteczność sterowania procesami
- mniej przestojów
- prosta integracja z maszynami i infrastrukturą
