Co warto wiedzieć na temat dodatku AdBlue?

Technologie

30-12-2021

Dodatek AdBlue to dodatek, który jest stosowany w wielu nowoczesnych modelach samochodów z silnikiem Diesla. Jaką więc pełni on funkcje? Co warto o nim wiedzieć?

AdBlue – co to takiego jest?

AdBlue to specjalny płyn, który ma za zadanie neutralizowanie substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Płyn ten jest wodnym roztworem mocznika, którego minimalne stężenie wynosi 32,5%. Płyn AdBlue stosowany jest w nowoczesnych pojazdach z silnikiem Diesla ze względu na to, że zgodnie z normą Euro 6 nowe auta muszą spełniać surowsze standardy, co do emisji szkodliwych związków. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny poziom tlenków azotu w spalinach zmniejszył się w porównaniu do poprzedniej Normy Euro 5 z poziomu 0,18 do 0,08 g. Z tego też powodu wtrysk AdBlue instalowany jest już nie tylko w samochodach osobowych, ale także w autach ciężarowych i dostawczych. Wlew takiego płynu może znajdować się obok wlewu paliwa bądź też pod maską lub w bagażniku. Uzależnione jest to od modelu samochodu.

Co warto wiedzieć na temat dodatku AdBlue?

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat płynu AdBlue?

Płyn AdBlue trafia do katalizatora. W przypadku tego dodatku bardzo ważną rolę odgrywa temperatura, ponieważ pod jej wpływem z roztworu mocznika uwalnia się amoniak, który to wchodzi w reakcje z tlenkami azotu. Na skutek tego typu procesu chemicznego szkodliwe związki zawarte w spalinach zamieniają się w lotny azot i parę wodną. Ze względu na to, iż płyn AdBlue krystalizuje się przy temperaturze wynoszącej – 11 stopni Celsjusza wewnątrz zbiorników instalowane są grzałki, które mają pomóc w rozmrożeniu wodnego roztworu mocznika. Jeżeli chodzi o zużycie płynu AdBlue to z reguły taki płyn wystarcza, na co najmniej 10 000 km. W wielu modelach samochodów zamontowane są specjalne czujniki, dzięki którym można monitorować poziom tego roztworu. Przy zakupie nowego płynu AdBlue nie musimy wybierać płynu od tego samego producenta, najważniejsze aby dany produkt był zgodny z normą ISO – 22241-1. Ceny za litr roztworu są zróżnicowane w zależności od pojemności danego opakowania i miejsca, w którym będziemy je kupować.

Podobne artykuły