Taśmy foliowe – czym się charakteryzują i jakie rodzaje wyróżniamy?

Technologie

15-08-2022

Taśma to artykuł klejący uważany przez niektóre osoby za najlepszy wynalazek ludzkości. Choć z pozoru jej struktura i wygląd nie wydają się skomplikowane, to bardziej zagłębiając się w temat możemy dostrzec wiele trudnych do zrozumienia elementów.

Omawiane artykuły występujące na nawojach, w znaczny sposób się od siebie różnią. Istotny jest przede wszystkim materiał nośnika i rodzaj kleju. Ma to wyznaczyć nabywcy orientacyjny kierunek wyboru, jednak konkretne typy wybieramy dopiero w niższych zestawieniach względem przeznaczenia.

Poniżej, skupimy się wyłącznie na foliowych odmianach taśm samoprzylepnych. Przedstawimy najbardziej popularne i konkretne typy danych artykułów, a także wskażemy, do czego służą.

Podział na dwustronne i jednostronne

Oczywiście, z początku należy wspomnieć o stronności klejenia. W przypadku odmian foliowych, ilość zastosowań dla taśm dwustronnych jest znacznie niższa od tych jednostronnie klejących. Można powiedzieć, że foliowy nośnik z klejem umieszczonym na obydwu powierzchniach jest określany jako „banerowy”. Nie ma zaawansowanej siły klejenia, ale jest odporny na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Stąd też często używa się go do klejenia plakatów oraz banerów zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Można powiedzieć, że poszczególne typy danych artykułów klejących różnią się wyłącznie intensywnością i rodzajem kleju.

Taśmy jednostronnie klejące posiadają natomiast znacznie więcej odmian i zastosowań. Ich nośniki wykonuje się z różnych tworzyw sztucznych, a dobór kleju jest doprecyzowany pod konkretne przeznaczenie.

Taśmy foliowe – czym się charakteryzują i jakie rodzaje wyróżniamy?

Podział taśm foliowych

Oczywiście, każdy producent taśmy klejącej może ustalić sobie taki sposób grupowania, jaki tylko zechce. Niemniej jednak, najpopularniejszy podział taśm foliowych odbywa się na zasadzie pięciu grup:

- taśmy ochronne – są to artykuły przeznaczone nie do łączenia, ale zabezpieczania cennych rzeczy na czas przewozu. Często obkleja się nimi meble bądź urządzenia elektroniczne po to, aby nie uległy one uszkodzeniu do momentu odbioru przez klienta. Ich zaletą jest, że nie pozostawiają żadnych śladów kleju. Stworzone z polietylenowego nośnika oraz lekkiego kleju akrylowego.

- taśmy pakowe – mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo przewożonemu towarowi i zapobiec jego wysypaniu. Stosowane są głównie w celach klejenia kartonów z przesyłkami. Posiadają mocny i agresywny klej.

- taśmy maskujące – służą do zabezpieczania części powierzchni podczas prac lakierniczych. Oprócz tego świetnie spisują się w branżach elektronicznych.

- taśmy naprawcze – często stosowane do łączenia dziur chociażby w tunelach foliowych bądź innych materiałach z tworzywa sztucznego. Posiadają odporność na promieniowanie UV i wysokie temperatury, co jest ważne w przypadku stawiania folii w ogródku uprawnym.

- taśmy izolacyjne – popularne izolacje. Mają na celu uszczelnianie, zabezpieczanie, naprawę czy znakowanie.

Jak wybrać taśmę klejącą?

Zdecydowanie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do sklepu stacjonarnego bądź skorzystanie z internetowej pomocy fachowców. W ten sposób będziemy w stanie dokładnie dobrać konkretny typ taśmy pod swoje preferencje.

Podobne artykuły