Uszczelki – w jakich formach występują oraz do czego służą?

Technologie

14-08-2022

Nieco ryzykownym, ale trafnym stwierdzeniem jest, że uszczelki niejako polepszają komfort życia. Nie dzieje się to w sposób bezpośredni, ponieważ nikt z nas nie myśli o tym na co dzień. Nie da się jednak ukryć, że skutkiem występowania takich elementów jest akumulacja ciepła czy brak wycieków. Te czynniki dotyczą już głównie nas samych.

W poniższym wpisie postaramy się bliżej przytoczyć cel mocowania uszczelek, ich rodzaje oraz poszczególne zastosowania.

Co jest celem uszczelki?

Jak sama nazwa mówi, główną funkcją uszczelek jest po prostu uszczelnianie. Nieważne, gdzie są one stosowane, ich zadaniem zawsze jest blokowanie przepływu określonego czynnika w miejsce za ich powierzchnią.

Każdego dnia człowiek dotyka przynajmniej kilku rzeczy wyposażonych w uszczelnienia. Gdyby nie te artykuły, korzystanie nawet z samej umywalki byłoby w znaczny sposób utrudnione i bardzo niepraktyczne. Celem uszczelek jest zapobieganie powstawaniu strat wynikających z wycieku poszczególnych substancji. Sam dobór uszczelki także nie jest niczym prostym. Z pozoru mogłoby się wydawać, że te często gumowe elementy dopasowują się do każdego wymiaru. Nic bardziej mylnego. Zastanawiając się nad tym, którą uszczelkę wybrać, musimy wziąć pod uwagę jej wymiar, grubość, kształt i materiał, z którego jest wykonana.

Uszczelki – w jakich formach występują oraz do czego służą?

Rodzaje uszczelek

W teorii można powiedzieć, że najważniejszym czynnikiem dotyczącym wyboru uszczelki jest wymiar. Niekoniecznie jednak jest to prawda. Oczywiście, dobór odpowiednio zwymiarowanego elementu zapobiegnie jakimkolwiek wyciekom lub stratom. Nie zmienia to faktu, że straty mogą pojawić się z innego powodu.

Wybierając uszczelkę, zawsze starajmy się zwracać uwagę na jej materiał. Wyróżniamy opcje silikonowe, gumowe, korkowe, tekturowe, a nawet miedziane i ołowiane. Ważne jest, aby dla konkretnych zastosowań dobrać materiał, który nie ulegnie uszkodzeniu na skutek kontaktu z nieprzyjazną mu substancją.

Druga sprawa to kształt i charakter uszczelki. Logiczne jest, że okrągłym uszczelnieniem nie będziemy w stanie dobrze zablokować przepływu powietrza w oknach. Do tego celu, najlepsze okażą się umieszczane na nawoju uszczelki samoprzylepne. Najlepszym rozwiązaniem na dobór takich artykułów będzie zawsze skorzystanie z pomocy specjalistów w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Najpopularniejsze zastosowania uszczelnień

Oprócz błahych, ale jakże ważnych zastosowań, uszczelki są stosowane również w miejscach koniecznych do utrzymania się odpowiedniego ciśnienia cieczy lub gazów. Ponadto, często zapobiegają mieszaniu się różnorodnych płynów. Stanowią swego rodzaju separację pomiędzy niektórymi substancjami.

W użytku domowym uszczelki znajdziemy chociażby w umywalkach, bateriach czy na oknach. Są to bardzo istotne elementy, dzięki którym woda na instalacjach nie wycieka z rur oraz nie spływa po ścianie. Ponadto, doskonale blokują wydostawanie się ciepła z pomieszczenia. Mogą służyć również w celach zatrzymywania okruchów bądź śmieci przed meblami, w szczególności kuchennymi.

Podobne artykuły