Rodzaje alkoholu

Złote rady

18-07-2022

Wyróżnia się kilka rodzajów alkoholu, z których najbardziej znanym jest wódka, mogąca mieć neutralny smak lub z dodatkiem owocowych aromatów. Ten wysokoprocentowy napój alkoholowy składa się z destylatu alkoholowego i wody. Zachowany jest stosunek 2:3, czyli znaczna większość trunku to właśnie alkohol. W wódce zawartość alkoholu etylowego sięga maksymalnie 40% objętości. Powstaje ze zbóż oraz ziemniaków, dlatego to produkt pochodzenia rolniczego.

Rodzaje alkoholu

Jakie wyróżnia się rodzaje alkoholi?

Obecnie dobrej jakości alkohol można kupić w wielu sklepach, nie tylko stacjonarnych. Funkcjonują również internetowe, które w ramach złożonego zamówienia dostarczają wybrane trunki do domu. Takie rozwiązanie jest potrzebne głównie osobom, które organizują uroczystość rodzinną lub inne przyjęcie, na którym oprócz potraw zaserwowane zostaną alkohole. Można wybrać na przykład Gin, czyli trunek powstały z pszenicy lub żyta. W roli aromatu występują w nim jagody jałowca. Zawartość alkoholu jest dość wysoka, a jako najbardziej popularne odmiany wyróżnia się London Dry, Old Tom, Genever. Gin sprawdza się doskonale jako dodatek do drinków, zwłaszcza tych z zawartości toniku lub wytrawnego Martini. Jeśli chodzi o alkohol dostawa do domu może dotyczyć również rumu, który jest równie mocny, co poprzednie przykłady, ten trunek powstaje głównie z trzciny cukrowej lub pochodnej melasy. Rum wywodzi się w dużej mierze z Jamajki, Portoryko, Kuby oraz Barbadosu, a jego główne rodzaje to biały, złoty, ciemny, aromatyzowany i pikantny. Natomiast koktajle, w których często znajduje się rum to między innymi Mojito i Daiquiri.

Inne typy alkoholi

Alkohol dostawa do domu w postaci Tequili to również standard, napój te pochodzi z Meksyku. Do jego produkcji wykorzystuje się sok agawy niebieskiej, w innej odmianie za to jest łączony z innymi cukrami. Mówiąc o tequili nie można zapomnieć o najbardziej popularnych odmianach, czyli Blanco, Silver, Oro, Gold, Reposado, Rested. Ponadto istnieją jeszcze Anejo, Aged i Reserva. W przypadku tego trunku jest wykorzystywany do przygotowywania drinków. W drodze przekształcania wina gronowego, owocowego i wytłoków powstaje Brandy, które znane jest pod określeniami Koniak, Aguardente, Śliwowica, Calvados. Panie dość często decydują się na likier, to wysokoprocentowy alkohol, o nieco gęstszej konsystencji. Może mieć zawartość alkoholu od 23 do 45%, więc bywa dość mocny, ale wyróżnia się owocowym, korzennym, czasami ziołowym i słodkim smakiem. Opisując alkohole nie można pominąć wina oraz piwa. W pierwszym trunku zawartość alkoholu kształtuje się w granicach od 9 do 15%. W zależności od odmiany winorośli i techniki wytwarzania wina wyróżnia się alkohol o barwie białej, czerwonej i różowej. Zwraca się ponadto uwagę na zawartość cukru, co decyduje o tym, czy wino jest wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, czy słodkie. Na koniec pozostaje piwo, czyli alkohol chmielowy najchętniej spożywany właściwie na całym świecie, otrzymywany w drodze fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej.

Podobne artykuły