Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu 4.0

Przemysł

28-05-2020

Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się na naszych oczach, a jej efektem jest stale postępująca automatyzacja, usprawniane i przyspieszane procesów przemysłowych. Firmy skutecznie oszczędzają swój czas i pieniądze, na co pozwalają im nowoczesne rozwiązania przeznaczone dla przemysłu takie, jak m. in. automatyczne magazyny i autonomiczne roboty AGV.

Przemysł 4.0 i nowoczesne technologie

Idea przemysłu 4.0 polega na wdrożeniu nowoczesnych technologii korzystających z automatyzacji, robotyzacji i komunikacji przebiegającej na linii maszyna-człowiek. Stale wzrastający poziom technologiczny widoczny w procesach logistycznych pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa pozwalając firmom na jeszcze efektywniejsze i skuteczniejsze wykorzystanie swoich aktywów oraz minimalizację przestojów w pracy.

Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu 4.0

Automatyczne magazyny i autonomiczne roboty AGV w logistyce

Jednym z przykładów technologii przemysłu 4.0 są automatyczne magazyny, które pozwalają na stworzenie systemu magazynowego zmieniającego się w zależności od potrzeb klienta. System przybiera postać układnic z udźwigiem do 1500 kg połączonych z regałami paletowymi, co pozwala na zmaksymalizowanie wykorzystania dostępnej powierzchni oraz pracę magazynu 24/7 bez udziału człowieka. Całość jest sterowana za pomocą nieomylnego oprogramowania, które posiada w pamięci położenie każdego produktu. Powala to na redukcję kosztów zmiennych oraz osiągane doskonałych wyników finansowych – koszt budowy magazynu zwraca się bowiem już w pierwszych latach jego użytkowania.

Innym przykładem technologii stosowanych w przemyśle 4.0 są autonomiczne roboty AGV, które są wykorzystywane w transporcie na powtarzalnych trasach. Doskonale nadają się do przewozu palet, pudełek i innych przedmiotów pozwalając na wyeliminowanie udziału człowieka. Urządzenia tego typu posiadają wbudowane systemy lokalizacji i nawigacji oraz korzystają z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, co sprawia, że mogą pracować praktycznie bez żadnego nadzoru. Sterowanie nimi jest natomiast realizowane za pomocą dedykowanej aplikacji, która pozwala na zlecanie im nieskończonej ilości zadań.

Podobne artykuły