Materiały spawalnicze są niezbędne do prawidłowego wykonywania prac z zakresu spawania. Powinny być one dostosowane do wybranej metody spawania, sprzętu oraz umiejętności praktycznych spawacza. Do najważniejszych materiałów spawalniczych, z których powinien umieć prawidłowo korzystać każdy profesjonalny spawacz, zaliczają się elektrody, pręty oraz druty. Każdy z nich dysponuje własnymi właściwościami i przeznaczeniem, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego prowadzenia prac z zakresu spawania.
Elektrody jako podstawowe materiały spawalnicze
Elektrody stanowią podstawowy i najczęściej wykorzystywany rodzaj materiałów spawalniczych. Są stosowane głównie w przypadku spawania elektrycznego, a w sprzedaży znaleźć można ich różne rodzaje. Jako materiały spawalnicze, elektrody pozwalają na uzyskanie trwałego spoiwa (tzw. spawu), którego zadaniem jest połączenie ze sobą dwóch spawanych elementów. Elektrody występują w wersjach o różnych średnicach i długościach, co gwarantuje szerokie spektrum ich stosowania. Zbudowane są z rdzeni metalowych pokrytych specjalnymi otulinami.
Wśród elektrod wyróżnia się najbardziej uniwersalne elektrody rutylowe, elektrody kwaśne oraz ich zasadowe odpowiedniki. Najpowszechniej stosowane są elektrody rutylowe, co wynika z ich prostego użytkowania oraz możliwości uzyskania za ich pomocą estetycznych, atrakcyjnie prezentujących się spoin. Pewnym problemem w ich stosowaniu może być natomiast wytrzymałość spawu, która jest znacznie wyższa w przypadku elektrod zasadowych, oferujących zdecydowanie najlepsze parametry w tym aspekcie wśród elektrod.
Pręty spawalnicze w roli materiałów spawalniczych
Kolejnym rodzajem materiałów spawalniczych są pręty. Są one stosowane głównie do spawania metodą TIG polegającą na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu chemicznie obojętnego. Jako materiały spawalnicze, pręty świetnie sprawdzają się do spawania takich materiałów, jak np. stal nierdzewna, aluminium, stal niskostopowa oraz stal niestopowa. Dobrej jakości pręty charakteryzują się ponadto dobrą odpornością na korozję i działanie wysokich temperatur, co zwiększa zakres ich stosowania oraz pozwala osiągać jeszcze lepsze efekty prac prowadzonych z ich wykorzystaniem.
Druty spawalnicze do spawania metodą MIG i MAG
Ostatnim, popularnym rodzajem materiałów przeznaczonych do spawania są druty. Jako materiały spawalnicze druty są najczęściej wykorzystywane do spawania dwoma metodami – MIG i MAG. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, co pozwala na dostosowanie ich właściwości i parametrów do wymagań konkretnej pracy.
Druty spawalnicze różnią się między sobą m. in. grubością, rodzajem wykorzystanej do ich produkcji stali oraz wielkością samej szpuli, w której są sprzedawane. Najczęściej można je nabyć w szpulach o średnicy od 0,6 do 2 mm grubości oraz wadze wahającej się w przedziale 5-15 kg. Średnica drutu powinna być zawsze dostosowana do grubości metalu poddawanego spawaniu oraz stosowanej pozycji. Zasada jest następująca – im spawany materiał jest grubszy, tym należy go spawać drutem o większej średnicy.
