Przemysł wysokiej technologii to rozwiązania będące wynikiem najnowszych osiągnięć naukowych w różnych dziedzinach. Gałęziami przemysłu, których to dotyczy jest elektronika, biotechnologia, lotnictwo, robotyka, medycyna i kilka innych przykładów. Chodzi tutaj o różne etapy produkcji, stawianie na nowoczesność w tych aspektach sprawia, że przedsiębiorstwa szybko się rozwijają na wielu płaszczyznach.
Szybkość rozwoju technologicznego
Procesy produkcji w przemyśle wysokiej technologii dzielą się na dwa etapy, z którego w pierwszym ma się do czynienia z fazą innowacji. Czerpie ona bardzo dużo z przeprowadzanych badań technologicznych nad osiąganiem spodziewanych rezultatów. Nie bez znaczenia jest zaawansowane zaplecze technologiczne i koncepcje. Jest to doskonale widoczne w procesie powstawania prototypów maszyn, urządzeń i innych zaawansowanych technologicznie rozwiązań. To jeden z powodów, dla których duże przedsiębiorstwa zlokalizowane są w bliskiej okolicy uczelni wyższych i instytucji prowadzących badania rozwojowe.
Drugi etap produkcji
Po przeprowadzeniu wszystkich testów i zakończenia prac nad prototypami rozpoczyna się drugi etap, czyli masowa produkcja. Głównym celem jest osiągnięcie możliwie najmniejszych kosztów wykonywanej pracy. W myśl najnowszej technologii w firmach produkcyjnych pojawia się sztuczna inteligencja. W przyszłości będzie ona mogła odciążyć w znaczący sposób pracowników. Rozwój technologiczny ma mnóstwo zalet, na przykład znaczący spadek awaryjności maszyn i idący za tym wzrost efektywności przeprowadzanej produkcji. Przemysł wysokiej technologii charakteryzuje się skróconym cyklem żywotności konkretnych produktów. Ponadto firmy produkcyjne mają do czynienia ze wzrostem stopnia przetwarzania materiałów. Ponadto wskazuje się na stały poziom wprowadzania nowch udogodnień w procesie produkcyjnym, a także nawiązywanie relacji współpracy z innymi korporacjami w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii. W efekcie otrzymuje się wysokiej jakości produkty.