Maseczki chirurgiczne staną się niebawem zabójcami wirusów!

Technologie

01-06-2020

Maseczki chirurgiczne to obecnie jeden z najczęściej używanych przez nas gadżetów. Służy on ochronie przed pandemią koronawirusa, choć tak w rzeczywistości maseczki nie zostały stworzone do tego celu i nie są w 100% skutecznym środkiem ochrony, a jedynie minimalizują zagrożenie. Hyo-Jik Choi profesor z Uniwersytetu Alberty stworzył niezwykle interesujący projekt, w którym to zmodyfikowana maseczka aktywnie zabijać będzie wirusy. O jakiej modyfikacji mowa? Szczegóły poniżej.

Maseczki chirurgiczne staną się niebawem zabójcami wirusów!

 

Do czego zostały stworzone maseczki chirurgiczne?

Maseczki chirurgiczne pierwotnie zostały stworzone, aby izolować nasze usta i drogi oddechowe od stykania się z zakażonymi kroplami, które unoszą się w miejscach klinicznych. Pomagają one zachować higienę oraz zapobiegać różnym chorobom. Ich stosowanie powinno odbywać się przez lekarzy, pielęgniarki czy personel medyczny w celu odizolowania się od np. drobnych zakażonych cząsteczek wody. Jeśli jednak w powietrzu unoszą się cząsteczki wirusa, może się on osadzać na materiale i w dalszym ciągu zarażać osoby, które mają styczność z maseczkami.

 

Jakie zmiany planuje profesor Hyo-Jin Choi?

Bardzo ciekawą koncepcję modyfikacji maseczek chirurgicznych przedstawił profesor Uniwersytetu z Alberty. Wpadł on na pomysł, aby nasączyć maseczkę odpowiednią substancją, która będzie zabijała wirusy. Nie był to prosty pomysł, gdyż sama substancja musiała wykazywać odpowiednie właściwości wirusobójcze oraz była możliwie łatwa w zastosowaniu. Zamysłem całego przedsięwzięcia jest zaprojektowanie odpowiedniej formuły soli, którą nasączone byłyby filtry w maseczkach. Wirus po zetknięciu się z powierzchnią maseczki byłby narażony na zwiększające się stałe stężenie soli. Podczas parowania wody uszkodzenia wirusa spowodowane solą są tak duże, iż traciłby on swoje negatywne właściwości i stał się obojętny dla naszego zdrowia. Według profesora nie istnieje wiele przeszkód na drodze do stworzenia masowej produkcji takich maseczek. Z pewnością w najbliższych latach możemy zatem spodziewać się rozwoju projektu i powstania tego typu masek ochronnych.

Podobne artykuły