Robiąc zakupy, zazwyczaj nie zastanawiamy się, skąd na półkach pojawiają się gotowe produkty. Przyzwyczajono nas do tego, że są dostępne do zakupu praktycznie każdego dnia w roku. Nabiał jest jednym z najchętniej wybieranych prowiantów przez Polaków. Kawa z mlekiem, pyszny jogurt czy ulubione sery trafiają na nasze stoły. Gdzie powstają te produkty? Jest kilka takich miejsc w naszym kraju.
Produkty produkowane w Polsce
Polski przemysł mleczarski obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się po pierwsze skupem, a po drugie przerobem mleka na dobrze nam znane produkty mleczarskie. Są to między innymi: mleko spożywcze, lody, śmietany, jogurty, masło, sery topione oraz dojrzewające twarogi, napoje mleczne czy nawet mleko w proszku. Cała działalność oparta jest na dostawcach indywidualnych. Zazwyczaj są to rolnicy, którzy zajmują się chowem zwierząt przeznaczonych stricte do tego celu.
Jak wygląda przemysł mleczarski w naszym kraju?
Tylko w Polsce każdego roku produkuje się ponad 11 miliardów litrów mleka, a sama produkcja jest rozproszona po całym kraju. Dzieje się tak, ponieważ rolnicy oraz przedsiębiorstwa zwracają uwagę na poprawę warunków bytowych i żywieniowych krów. Im lepsze warunki, tym lepsza jakość pozyskiwanego mleka. Oczywiście fakt rozproszenia znacząco wpływa na samą organizację związaną z odbiorem produktu od rolnika. W związku z tym cała organizacja mleczarstwa oparta jest na spółdzielczości mleczarskiej.
Kilka dodatkowych faktów
Na uwagę zasługuje również fakt, że aż 90% mleka i przetworów mlecznych trafia na nasz rodzimy rynek. Pozostałe 10% trafia na eksport. Natomiast najważniejsze i największe ośrodki przemysłu mleczarskiego to między innymi: Ostrów Mazowiecki, Czarnków, Lidzbark Warmiński, Grajewo, Lubawa, Warszawa, Stargard, Piątnica, Radzyń Podlaski i Wysokie Mazowieckie.
Polska opisywana była jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Jest w tych słowach nadal coś aktualnego. Przemysł mleczarski nieustannie się rozwija. Sięgamy po nowe technologie i rozwiązania, które umożliwiają zoptymalizowanie procesów technologicznych. Cieszy również coraz wyższa świadomość związana z warunkami bytowymi zwierząt. To obszar działalności, który ma jeszcze wiele do zaoferowania.