Budowa domu - jakie technologie mamy do wyboru?

Budownictwo

11-04-2022

W dzisiejszych czasach, planujący budowę domu, mają do wyboru wiele technologii stawiania budynków. Przed podjęciem decyzji, którą z nich wybrać, warto poznać kilka informacji na temat dostępnych rozwiązań.

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe to stosunkowo nowy typ konstrukcji. Są one wykonane z drewna, dzięki czemu są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Główną zaletą tego typu konstrukcji jest to, że dom można zbudować szybko i przy minimalnym nakładzie środków finansowych. Wynika to z faktu, że elementy takich budynków są montowane z gotowych prefabrykatów, które powstają w specjalnych fabrykach.

Szkieletowe domy są wykonywane głównie z drzew iglastych - świerku lub sosny. Najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania mają szkielet z laminowanej tarcicy fornirowanej. Jest to specjalny rodzaj płyty o gładkiej powierzchni, która powstaje w wyniku sklejenia kilku warstw drewna w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Metoda ta pozwala uzyskać materiał o wysokich parametrach wytrzymałościowych, spełniający najwyższe standardy.

Oto największe zalety domów szkieletowych:

  • niskie koszty budowy,

  • wysoki poziom izolacji cieplnej i akustycznej,

  • możliwość tworzenia niepowtarzalnych projektów,

  • stosunkowo krótki czas budowy.

Budowa domu - jakie technologie mamy do wyboru?

Domy murowane

Jest to tradycyjna technologia wznoszenia budynków, stosowana w budownictwie od wielu lat i nadal popularna. Ściany z cegły są znane z doskonałej izolacji termicznej, tłumienia hałasu i są niewrażliwe na wilgoć. Są również niepalne, co jest ważną cechą w przypadku zagrożenia związanego z występowaniem pożarów domów. Z drugiej strony, budowa ścian z cegieł jest kosztowne i czasochłonne.

Oto największe zalety domów murowanych:

  • wysoka wytrzymałość,

  • dobra ochrona termiczna,

  • dobra ochrona akustyczna.

Domy modułowe

Domy modułowe stanowią póki co niewielką część całego przemysłu mieszkaniowego, ale rozwiązania tego typu stają się coraz bardziej popularne. Takie budynki często nazywa są domami "modułowymi", ponieważ są budowane w częściach w fabryce, a następnie przewożone na plac budowy i tam montowane.

Domy modułowe można budować z niemal każdego rodzaju materiału budowlanego - szkieletu drewnianego, stalowego, z bloczków betonowych itp.

Największe zalety domów modułowych:

  • stosunkowo niski koszt budowy,

  • krótki czas realizacji projektu,

  • wiele możliwości projektowych i aranżacyjnych.

Każda technologia wyróżnia się czymś innym - mając swoje wady oraz zalety. Idealne rozwiązanie należy dobrać pod kątem własnych preferencji i oczekiwań.

 

Podobne artykuły