Wełna skalna to doskonała materiał do ocieplania domu. Ze względu na swoje właściwości, doskonale zapobiega przenikaniu ciepła, pozytywnie wpływając na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna zaleta tego materiału. Z tego artykułu dowiesz się, co oprócz niższych rachunków za ogrzewanie daje izolacja z wełny skalnej.
Izolacja akustyczna
Izolacja z wełny skalnej jest doskonałym materiałem dźwiękochłonnym. Pochłania dźwięki, więc pomaga zmniejszyć poziom hałasu w Twoim domu. To sprawia, że w jego wnętrzu panują dużo większa cisza niż wówczas, gdyby użyto innych materiałów.
Jak to działa? Wełna mineralna posiada małe kieszonki powietrzne uwięzione wewnątrz włókien, które pomagają pochłaniać fale dźwiękowe, redukując niepożądane echo i pogłos, które mogą pogarszać jakość słuchanej muzyki lub oglądanych filmów. Warto również pamiętać, że gęstość wełny mineralnej dodatkowo zwiększa jej skuteczność w pochłanianiu fal dźwiękowych.
Ochrona przeciwpożarowa
Kolejną korzyścią stosowania izolacji z wełny skalnej jest ochrona przeciwpożarowa - z tego powodu jest powszechnie stosowana w materiałach budowlanych w wieżowcach i innych budynkach, w których bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest kwestią priorytetową. Co ważne, z tych możliwości możesz skorzystać również w swoim domu.
Gęsta i zwarta natura izolacji z wełny skalnej sprawia, że stanowi ona doskonałą barierę ogniową. Jest to jedyna izolacja, która może uzyskać klasę A odporności na płomienie i może być stosowana w izolowanych ścianach stalowych. Jest ona ognioodporna. Oznacza to, że rozprzestrzenianie się ognia przez izolację z wełny skalnej trwa dłużej niż przez inne rodzaje izolacji, co daje znajdującym się wewnątrz ludziom więcej czasu na ucieczkę z płonącego budynku.
Ochrona przed wilgocią
Dodatkowo wełna skalna może działać jako bariera dla wody i pary wodnej, zapobiegając potencjalnym uszkodzeniom wynikającym z powstawania kondensacji. Ta następuje, gdy ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią. W takiej sytuacji wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się na powierzchni i tworzy kropelki, co prowadzi do powstawania pleśni i grzybów.
Dostępne obecnie na rynku wełny skalne są odporne na działanie wody, ponieważ nie wchłaniają wilgoci. Chronią w ten sposób ściany przed pojawieniem się pleśni oraz grzybów. Dodatkowo nie przejmują one nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu przyjemnego klimatu, nawet w pomieszczeniach o dużym nasileniu wilgoci.
Zobacz również: https://ocieplaniedachu.com.pl/komfortowa-mansarda-izolacja-termiczna