Nowoczesne budownictwo

Budownictwo

26-09-2020

Współczesne rodziny decydując się na budowę stawiają na dom jednorodzinny. Z pewnością każdemu zależy na tym, by odbyło się to możliwie najniższymi kosztami, lecz nie zawsze jest to możliwe i bezpieczne. Ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę, a wraz z nimi koszty wszystkich prac budowlanych. Dlatego tak ważne jest wstępne skalkulowanie wszystkich kosztów i skonfrontowanie ich z marzeniami o idealnym domu. Może zdarzyć się tak, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować.

Nowoczesne budownictwo

Budowa domu w nowoczesnym aspekcie

Oczywiście każdy z nas ma swoje marzenia względem nowego domu. Choć rzeczywistość często je weryfikuje, to można łaskawym okiem spojrzeć na nowinki budowlane, które być może skradną nasze serce. Rozpoczynamy od nowości na polskim rynku, czyli domów szkieletowych. Największymi zaletami takiego rozwiązania jest szybki czas budowy i minimum ponoszonych kosztów. Przekonujące z pewnością okaże się to, że w porównaniu z tradycyjnym wznoszeniem domu, ta technologia zamyka się w budżecie mniejszym o około 10 do 15%. Przeszkody nie stanowi nawet pora roku, gdyż żadne warunku atmosferyczne nie stanowią problemu. Jedynym słabszym punktem w tym przypadku jest nieco gorsza akustyka w poszczególnych pomieszczeniach. Ale jest to równoważone wieloma istotnymi zaletami.

Moda na domy z bali

Bardzo modna na przestrzeni ostatnich kilku lat jest budowa domu z bali. Tutaj też nie ma znaczenia pora roku, gdyż jest to sucha technologia. Wznoszenie na placu budowy takiego domu zajmuje maksymalnie 4 miesiące. W większości przypadków powstaje o wiele szybciej. To, co może troszkę martwić to napięty harmonogram w wykwalifikowanych firmach. Obecnie jest ich dość mało, dlatego mają zajęte terminy na kilka miesięcy do przodu. Warto jednak zarezerwować taką usługę jak najszybciej. Wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji: zrębową i sumikowo-łątkową. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, dlatego ostateczny wybór nie należy do najłatwiejszych. Dzięki temu, że drewno ma zdolność regulacji wilgotności – w domu z niego wykonanym panuje odpowiedni mikroklimat.

Podobne artykuły