Pokrycia dachowe

Budownictwo

26-05-2020

Dach odrywa ważną rolę w każdym domu czy budynku, nie tylko chroni przed opadami deszczu czy śniegu, ale także tworzy ważny element dekoracyjny całej budowli. Pod kątem bezpieczeństwa dach dobiera się na podstawie rodzaju i stopnia nachylenia.

Informację dotyczące połaci dachowej

Najważniejszą kwestią dotyczącą pokrycia dachowego jest jego szczelność. To fundamentalne kryterium doboru dachu. Oprócz niego bierze się także pod uwagę rodzaj wykorzystanego materiału oraz jego walory estetyczne. Trzeba pamiętać o tym, że rodzaj połaci dachowej ma wpływ na stopień nagrzania domu i cyrkulację ciepła oraz uwarunkowany jest od rodzaju konstrukcji. To ogromnie ważne, by zwracać uwagę na kąt nachylenia dachu i jego budowę.

O tym czym chcemy pokryć nasz dom decyduje kształt dachu – czy jest płaski, spadzisty, skomplikowany czy prosty oraz konstrukcja więźby – czy raczej jest delikatna czy przeciwnie bardzo wytrzymała. Łatwiej jest wybrać rodzaj pokrycia dachowego w momencie projektowania domu. Podczas dokonywania renowacji dobór ten jest znacznie trudniejszy i występuje wtedy ograniczenie do dostępu do konkretnej grupy materiałów. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać ten sam rodzaj pokrycia dachowego co wcześniej.

Pokrycia dachowe

Wybór pokrycia dachu i ich rodzaje

Jak już wiadomo nie do każdego kształtu dachu można zastosować określoną połać dachową. To właśnie konstrukcja dachu często dyktuje na jaki materiał się zdecydować. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów materiałów, które służą do pokrycia dachów. Jednym z nich są płyty bitumiczne (faliste), które są bardzo odporne na działanie czynników UV i atmosferycznych.

W budownictwie stosuje się także takie materiały jak: płytki dachowe, płyty faliste włóknisto-cementowe, dachówki bitumiczne, papa asfaltowa, blacha (bardzo często wykorzystywany materiał do pokrycia), blachodachówki (najczęściej wybierane są dachówki ceramiczne z tej grupy), dachówki cementowe, skała osadowa, pokrycia z drewna (rzadko wykorzystywane), gonty oraz pokrycia bezspoinowe (wykonywane są z gotowych mas).

 

Podobne artykuły