Z jakich materiałów zbudować ściany nośne zewnętrzne?

Budownictwo

23-10-2020

Bardzo istotnym elementem każdego nowo powstałego budynku są z cała pewnością jego ściany nośne zewnętrzne. Dlatego też warto podkreślić, że wybór właściwego materiału, z którego mają one powstać jest dla inwestora niezmiernie ważnym zadaniem. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować? Oto kilka propozycji.

Beton komórkowy

Do zalet betonu komórkowego można zaliczyć przede wszystkim jego stosunkowo niedużą wagę oraz łatwość docinania, dlatego też wznoszenie ścian z tego budulca jest dość komfortowe. W przypadku ścian zewnętrznych budynku najlepiej jest zdecydować się na beton komórkowy lekkich klas takich jak np.: PP1,5-0,3, czy PP2-0,35, wówczas bowiem ściana budynku osiągnie niski współczynnik przenikania ciepła UC.

Ceramika

Ceramika to jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów na ścianę. W dzisiejszych czasach jednak możemy nabyć bardziej nowoczesne odsłony pustaków, które charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Ciekawym rozwiązaniem są np. pustaki ceramiczne, których drążenia wypełnione są wełną mineralną.

Z jakich materiałów zbudować ściany nośne zewnętrzne?

Silikaty

Stosunkowo tanim materiałem do budowy ścian zewnętrznych jest natomiast silikat. Ściany wykonane z silikatów, czyli tak zwanych bloczków wapienno – piaskowych wymagają jednak dodatkowego ocieplenia, ponieważ charakteryzują się większym współczynnikiem przenikania ciepła niż beton komórkowy czy ceramika. Mimo to silikaty cieszą się bardzo dużą popularnością. Warto, bowiem zaznaczyć, że są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają naprawdę wysoką izolację akustyczną.

Keramzytobeton

Jeżeli zależy nam na materiale, który posiada bardzo dobre parametry techniczne warto również zastanowić się nad keramzytobetonem. Jest on niezwykle wytrzymały, posiada niewielką wagę i charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Co prawda materiał ten nie należy do najtańszych, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, którym zależy na rozwiązaniach energooszczędnych.

Podobne artykuły