Jak zrobić chodnik w ogrodzie?

Dom i ogród

06-10-2022

Chodnik w ogrodzie pełni bardzo istotną rolę. Przede wszystkim pozwala wygodnie i bezpiecznie korzystać z poszczególnych części przydomowej przestrzeni, a oprócz tego także zdobi ogród oraz nadaje mu niepowtarzalnego wystroju. Chodnik może zostać wykonany z różnych materiałów. Sprawdźmy, które najlepiej sprawdzą się w tym celu i jak prawidłowo wytyczyć ścieżki w ogrodzie.

Po co nam chodnik w ogrodzie? Dlaczego warto go wytyczyć?

Chodnik jest jednym z najważniejszych elementów wystroju każdego ogrodu. Pozwala komfortowo przemieszczać się po całej przydomowej przestrzeni, ułatwia komunikację pomiędzy domem, garażem, altaną i innymi obiektami obecnymi na posesji, a także gwarantuje bezpieczne poruszanie się po ogrodzie. Oprócz tego, chodnik pełni także istotną funkcję dekoracyjną – zdobi przydomową przestrzeń, nadając jej charakteru oraz harmonii.

Wytyczenie miejsca, przez które będzie przebiegał chodnik, wymaga chwili zastanowienia. Warto zrobić to na samym początku, zanim jeszcze zasadzimy w ogrodzie drzewa i roślinność. W planie projektowania chodnika warto uwzględnić następujące czynniki: kształt ścieżek, ich lokalizację i rozmieszczenie, szerokość chodnika, a także materiały, z którego wykonamy ścieżki. Oto te z nich, które prawidłowo wywiążą się ze swojej roli.

Jak zrobić chodnik w ogrodzie?

Z jakich materiałów wykonać chodnik w ogrodzie?

Jeszcze do niedawna większość przydomowych chodników była wykonywana z kostki brukowej. Dziś nie jest to jedyny wybór! Oprócz klasycznego bruku, do wytyczenia ścieżek w ogrodzie możemy bowiem z powodzeniem wykorzystać takie materiały, jak m. in. żwir, betonowe bloki, cegłę klinkierową, a także drewno. Wybór konkretnego materiału zależy od stylistyki nieruchomości i samego ogrodu oraz sposobu eksploatacji ścieżek. Nie bez znaczenia pozostaje także cena poszczególnych materiałów.

Jednym z coraz popularniejszych materiałów, z których można wykonać chodnik, jest drewno. Decydując się na jego wykorzystanie w tym celu, należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji, dzięki której chodnik będzie odporny na czynniki atmosferyczne i zachowa swój atrakcyjny wygląd. Konieczności impregnacji możemy z kolei uniknąć, sięgając po kamień – w tym celu świetnie sprawdzi się np. żwir, otoczaki, a także większe oszlifowane kamienie, które posiadają dodatkowe walory dekoracyjne.

Podobne artykuły