Sprawdź jak pomalować sufit dzięki kilku poradom!

Złote rady

01-06-2020

Malowanie sufitu jest zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem podczas odświeżania danego pomieszczenia. O ile przy ścianach skupiamy się jedynie na ich prawidłowym pomalowaniu, przy sufitach istnieją jeszcze inne niedogodności. W tym tekście przedstawiamy przydatne wskazówki, dzięki którym jego pomalowanie będzie dużo łatwiejsze i efektywniejsze.

Sprawdź jak pomalować sufit dzięki kilku poradom!

 

Jak zająć się sufitem ?

Jeśli rozpoczynamy malowanie sufitu, należy odpowiednio go do tego przygotować. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest usunięcie szpachelką odprysków i złuszczeń. Powierzchnia sufitu musi być gładka i nie mogą znajdować się na jej żadne nowe elementy. Gdy na suficie znajdują się miejsca wydające głuchy odgłos, należy usunąć tego typu bąble, użyć gipsu i wyrównać powierzchnię. Luźny tynk mógłby odpaść tuż po malowaniu i zepsuć cały efekt. Jeśli na suficie znajdują się plamy lub przebarwienia, możemy usunąć je na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zeszlifowanie takich miejsc. Możemy użyć też preparatu emulgującego do wywabiania plam albo zamalować farbą gruntująco-izolującą. Jeśli sam sufit pyli się lub ma zbyt dużą chłonność, należy go zagruntować odpowiednim preparatem zgodnie z zaleceniami producenta. Gruntowanie ma na celu przygotowanie odpowiednio podłoża do malowania i ułatwia cały proces. Kolejną poradą jest to aby uszczelnić wszystkie rysy i pęknięcia na suficie specjalną masą uszczelniającą.

 

Jak zająć się farbą?

Jeśli wiemy już jak zająć się samym sufitem, warto również poznać kilka trików i podpowiedzi związanych z farbą czy procesem malowania. Aby komfortowo i skutecznie pomalować sufit należy na tackę wylać jedynie tyle farby, ile zużyjemy w ciągu godziny — dwóch pracy. Po tym czasie farba zaczyna zasychać na tacce, co nie sprzyja utrzymaniu sprzętu w dobrej kondycji, jak i samemu malowaniu. Przed przystąpieniem do malowania należy zakupić i zebrać wszystkie niezbędne przedmioty. Dzięki temu samo malowanie przebiega dużo sprawniej i nie będziemy musieli go przerywać czy udawać się do sklepu.

 

Podobne artykuły