Brak odpowiedniej termoizolacji dachu może powodować od 20 do nawet 30 procent strat ciepła w całym budynku. Nie bez powodu ocieplenie tej części konstrukcji jest tym, co wykonuje się bardzo często w pierwszej kolejności. Ocieplenie dachu jest bowiem stosunkowo proste i można je wykonać samodzielnie i to praktycznie o każdej porze roku. W przypadku ocieplenia elewacji nie jest to już takie proste.
Jaki materiał wybrać?
Na rynku materiałów termoizolacyjnych pojawia się coraz więcej produktów. Ostatnio nastąpił prawdziwy wysyp innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, takich jak np. celuloza, wełna drzewna czy pianka PUR. Chociaż ta ostatnia na rynku jest stosowana już od około 30 lat, jednak w Polsce jest to nadal dość nowa technologia. Materiałami, które doskonale znamy, jest styropian i wełna mineralna. Przy czym w przypadku obu tych materiałów, jesteśmy w stanie wykonać ocieplenie samodzielnie. W przypadku materiałów nadmuchowych, takich jak pianka czy celuloza, niezbędne są do tego odpowiednie maszyny.
Dodatkowo w przypadku ocieplenia dachów standardowo używa się raczej wełny mineralnej, nie styropianu. Odznacza się ona bowiem właściwościami hydrofobowymi, czyli nie wchłania wilgoci z otoczenia, a przy tym jest materiałem oddychającym i niepalnym! Poza tym w porównaniu do swoich parametrów izolacyjnych (współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej może wynieść nawet 0, 031 W/(mK), odznacza się bardzo atrakcyjną ceną! Dlatego nie bez powodu to właśnie ten materiał króluje w branży termoizolacji dachów!
Ocieplenie dachu a jego konstrukcja
Nie bez wpływu na termoizolację dachu, jest jego konstrukcja oraz to, czy decydujemy się ocieplać poddasze użytkowe, czy zwykły strych. Inaczej przebiega bowiem ocieplanie dachów skośnych, a inaczej ocieplanie dachu płaskiego. Jeszcze czymś innym jest ocieplanie poddasza nieużytkowanego, co oznacza tak naprawdę ocieplenie stropu. A i tutaj znaczenie ma to, czy jest to strop masywny, czy strop drewniany na legarach.
Dokładne informacje na temat technik ocieplania dachu znaleźć można w artykule https://skalnawelna.com.pl/izolowanie-dachu
. Warto mieć tylko na uwadze, że najprościej przebiega termoizolacja stropu, ponieważ wystarczy wtedy ułożyć naprzemiennie dwie warstwy wełny skalnej lub mineralnej i gotowe.
O wiele więcej pracy jest w przypadku ocieplenia poddasza użytkowego. Wtedy należy pierwszą warstwę wełny ułożyć pomiędzy krokwie, a drugą przymocować prostopadle na specjalnych stelażach – do których na końcu trzeba przykręcić płyty g-k, przy czym dochodzi tutaj konieczność zastosowania fol paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych oraz zachowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną a dachem.
Koszty termoizolacji dachu
Koszty ocieplenia dachu zależą przede wszystkim od tego, czy wykonujemy pracę sami, czy zlecamy ją fachowcom, którzy biorą za ocieplenie około 50 zł/m2. Najtaniej wychodzi oczywiście ocieplenie samego stropu. Natomiast średni koszt ocieplenia poddasza użytkowego wełną mineralną bez robocizny, czyli za sam materiał wynosi około 45 zł/ m2 (nie licząc płyt g-k).
