Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna?

Złote rady

07-04-2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna? Co jest w nich takiego szczególnego? I co mogłoby się stać, gdybyś nie wymieniał regularnie oleju silnikowego w swoim samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Regularna wymiana oleju - jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, aby utrzymać dobrą pracę samochodu. Wymiana oleju pomaga usunąć brud i cząstki metalu, które gromadzą się w oleju podczas smarowania silnika. Z czasem zanieczyszczenia te mogą mieć szkodliwy wpływ na silnik.

Zalecenia i wymagania co do częstotliwości wymiany oleju różnią się znacznie w zależności od kilku czynników, takich jak wiek pojazdu, typu silnika oraz sposobu wykorzystania pojazdu. Jednak ogólna zasada mówi, że wymianę oleju należy przeprowadzać co najmniej raz na sześć miesięcy lub po przejechaniu 10- 12 tysięcy kilometrów. Może się jednak okazać, że niektóre (zwłaszcza nowsze pojazdy) mogą jeździć znacznie dłużej, zanim będą wymagały wymiany oleju.

Nie należy jednak odkładać tego w nieskończoność. Oto trzy powody, dlaczego należy regularnie odwiedzać mechanika na wymianie oleju.

Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna?

Mniejsze tarcie silnika

Olej nie tylko pomaga utrzymać chłód w silniku poprzez smarowanie ruchomych części, ale także pochłania ciepło wytwarzane w procesie spalania, szczególnie w obszarze tłoków. Silnik pracujący w normalnej temperaturze wytwarza średnio co 40 sekund tyle ciepła, że można by stopić aluminiową puszkę. Regularna wymiana oleju zmniejsza tarcie, utrzymując niską temperaturę i chroniąc przed przegrzaniem oraz blokadą spowodowaną odkładaniem się osadów.

Płynna i wydajna praca silnika

Olej spełnia wiele funkcji, ale jego głównym zadaniem jest utrzymywanie wszystkich ruchomych części silnika w stanie nasmarowanym i chłodnym. Bez odpowiedniego smarowania metal ociera się o metal, co powoduje tarcie i wydzielanie ciepła. Tarcie zużywa elementy, powodując przyspieszone zużycie silnika. Regularna wymiana oleju sprawia, że praca silnika jest płynna i dużo wydajniejsza.

Ochrona przed zanieczyszczeniami silnika

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, są zanieczyszczenia krążące w silniku, uszkadzające jego elementy lub zatykające kanały prowadzące do ważnych części całego układu - takich jak filtry oleju lub pompa. Regularna wymiana oleju oraz filtrów sprawia, że zanieczyszczenia te są w porę wyłapywane, dzięki czemu silnik może sprawnie funkcjonować.

 

Podobne artykuły